پاسخ سوالات رایج واریس

در ادامه به یک سری سوالات رایج در مورد بیماری واریس اشاره می‌کنیم و به آنها پاسخ می‌دهیم.درصورتی‌که سؤالات شما پاسخ داده نشدند لطفاً با ما تماس بگیرید.

می‌توانید برای گرفتن جواب سؤالات رایج در مورد واریس ، رگ‌های عنکبوتی، علل، علائم و روش‌های درمانی و پیشگیری ، به بخش زیر مراجعه کنید. برای مطرح کردن سؤالات خود و کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک واریس دکتر کریمی، می‌توانید با شماره تلفن های 02122254144 و 02122254520  تماس حاصل فرمایید.

سؤالات رایج در مورد واریس


رگ واریسی چیست؟

رگ‌های واریسی به سیاهرگ‌های سطحی گفته می‌شود که عملکرد آن‌ها دچار اختلال شده و از روی پوست دیده می‌شوند. رنگ این رگ‌ها معمولاً بنفش یا آبی بوده و ممکن است از زیر پوست بیرون زده باشند که آن‌ها را به یک مشکل جدی از نظر زیبایی ظاهری تبدیل می‌کند. واریس و رگ‌های عنکبوتی بیشتر در پاها دیده می‌شوند ولی ممکن است در مناطقی چون دست‌ها، صورت و واژن در طول دوره‌ی بارداری نیز دیده شوند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به واریس قرار دارند؟

رگ‌های واریسی درواقع عارضه‌ای شایع بوده و چیزی در حدود 30 درصد از جمعیت را درگیر می‌کند. این بیماری بیشتر در زنان بچه‌دار دیده می‌شود البته عوامل ژنتیکی نیز تا حد زیادی در ایجاد آن دخیل‌اند. اکثر بیماران واریسی، پدر یا مادری دارند که به واریس مبتلاست. افرادی که اضافه‌وزن داشته و یا مدت‌زمان‌های طولانی را به‌طور ایستاده سپری می‌کنند نیز درخطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار دارند.

چه چیزی باعث ایجاد واریس می‌شود؟

علت اصلی ایجاد بیماری واریس، اختلالات ژنتیکی مربوط به بافت پیوندی است که باعث بیرون زدن رگ‌ها می‌شود. چاقی سبک زندگی بی‌تحرک، ایستادن طولانی‌مدت ، یبوست و بارداری نیز ازجمله عوامل دخیل در ایجاد این بیماری محسوب می‌شوند. واریس ثانویه نیز ممکن است در اثر ترومبوز در سیستم سیاهرگی عمقی ایجاد شود. تغییرات هورمونی و یائسگی نیز می‌توانند در زنان به ایجاد این بیماری کمک کنند.

علائم بیماری واریس چیست‌اند؟

بیماری واریس می‌تواند طیف وسیعی از علائم را همراه خود داشته باشد که ازجمله این علائم می‌توان به درد، خارش، التهاب و تورم ، سنگینی و خستگی مفرط اشاره کرد. در موارد شدید، این بیماری می‌توان باعث خونریزی و زخم‌های پوستی شود که‌ترمیم آن‌ها بسیار دشوار است.

چرا این بیماری بیشتر در پاها ایجاد می‌شود؟

جاذبه. فاصله‌ی زیاد پاها تا قلب باعث می‌شود تا خون مسیر زیادی را برای گردش در آن‌ها طی کند. بنابراین سیاهرگ‌های پا فشار زیادی را از این نظر متحمل شده و درصورتی‌که دریچه‌های درون این رگ‌ها نتوانند خون را نگه‌دارند، بازگشت خون منجر به تورم بیرون‌زدگی رگ‌ها می‌شود.

یک متخصص عروق چه کمکی به من می‌کند؟

با بررسی دقیق سوابق پزشکی و انجام معاینه‌ی فیزیکی با استفاده از ابزارهای غیرتهاجمی مانند اولتراسوند رنگی داپلر ، متخصص می‌تواند علت اصلی ایجاد بیماری و اختلالات مربوطه را شناسایی کرده و روش مناسب درمان را به شما پیشنهاد دهد.

آیا باید تا پس از بچه‌دار شدن برای درمان واریس صبر کنم؟

این کار ضروری نیست. رگ‌های شما قبل یا در زمان حاملگی بعدی بدتر شده و درمان آن مدت‌زمان بیشتری را می‌طلبد. هرچه زودتر برای درمان این عارضه اقدام کنید، درمان آن راحت‌تر بوده و مدت‌زمان کمتری نیاز خواهد داشت.

آیا به رگ‌های درمان شده و بسته شده نیازی نخواهم داشت؟

روش‌های درمانی مثل اسکلروتراپی ، لیزر درمانی و آر اف روش‌هایی برای بستن رگ‌های دچار بیماری هستند. رگ‌هایی که بسته می‌شوند از نظر عملکرد مشکل داشته و بستن آن‌ها باعث می‌شود تا خون دوباره بتواند در این مسیر گردش کند، بنابراین باز گذاشتن این رگ‌ها تنها کار را مشکل‌تر می‌کند. بدن تعداد زیادی سیاهرگ سالم دیگر دارد که می‌توانند جریان خون را به‌خوبی منتقل کنند. بستن رگ‌های مشکل‌دار تقریباً در همه‌ی موارد باعث می‌شود تا جریان خون در سیستم سیاهرگی بدن بهتر شود.

چند جلسه‌ی درمانی لازم است؟

تعداد جلسات درمانی موردنیاز برای رسیدن به شکل ظاهری موردنظر در جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه تعیین می‌شود که در این جلسه یک برنامه‌ی درمانی شخصی‌سازی‌شده نیز برای شما طراحی خواهد شد. برای بیشتر سیاهرگ‌های درشت بیرون زده تنها یک جلسه‌ی درمانی کافی است. عارضه‌ی رگ‌های عنکبوتی نیازمند چندین جلسه‌ی درمانی است.

پس از درمان ممکن است واریس دوباره بازگردد؟

خیر ولی به خاطر بیماری سیاهرگی موجود در بدن، ممکن است رگ‌های دیگری به این عارضه مبتلا شوند که این رگ‌ها ممکن است در منطقه‌ی رگ‌های درمان شده و یا مناطق دیگری از بدن باشند.

آثار درمانی چه مدت دوام دارند؟

سیاهرگ‌های درشت درمان شده در پاها دوباره دچار این عارضه نخواهند شد ولی ممکن است این عارضه رگ‌های خونی دیگری را در آینده به خود مبتلا کند.

در صورت درمان نشدن چه مشکلاتی ایجاد خواهند شد؟

اکثر افرادی که به واریس مبتلا هستند به عوارض آن دچار نخواهند شد. نمی‌توان گفت که چه کسانی به عوارض ناشی از واریس مبتلا خواهند شد. اندازه‌ی رگ‌های واریسی به عوارض ناشی از آن نامربوط بوده ولی مدت‌زمان ابتلا به این بیماری می‌تواند در ایجاد این عوارض نقش داشته باشد. عوارض احتمالی عبارت‌اند از:

  • ترومبوفلبت سطحی  در این عارضه، رگ واریسی نسبت به لمس حساس بوده و ملتهب می‌شود. یک لخته‌ی خونی معمولاً در این رگ وجود دارد.
  • خونریزی حتی در اثر آسیب‌های خفیف، ممکن است رگ واریسی دچار خونریزی شود. ازآنجایی‌که این رگ‌ها معمولاً تحت فشار زیادی قرار دارند، خونریزی شدید خواهد بود.
  • زخم‌های واریسی زخم در منطقه‌ی مچ پا

آیا می‌توان از ایجاد بیماری واریس جلوگیری کرد؟

در صورت اقدام زودهنگام، می‌توان از بیماری واریس پیشگیری کرد . روش اصلی جلوگیری از ایجاد این بیماری، ورزش کردن و استفاده از جوراب‌های مخصوص است.

  • بالا بردن پاها نیز توصیه می‌شود.
  • در طول دوره‌ی بارداری، فرد باید به‌طرف چپ دراز کشیده و پاهای خود را بالاتر از سطح زمین بر روی یک بالش قرار دهد. این کار باعث می‌شود تا فشار وارده از طرف جنین بر روی رگ‌ها کمتر شده و خطر ایجاد واریس کاهش یابد.
  • فرد باید از ایستادن طولانی‌مدت خودداری کند.
  • زمانی که بر روی صندلی نشسته‌اید، پاهای خود را بر روی یکدیگر نیندازید.

هزینه‌ی درمان واریس چقدر است؟

هزینه‌ی عمل درمان واریس به منطقه‌ی مورد درمان، شدت عارضه و پزشک معالج بستگی خواهد داشت.

 


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است