آیا حجامت در درمان واریس پا موثر است؟

جریان خون طبیعی داخل سیاهرگ – جریان خون به پایین برگشته و در سیاهرگ جمع می‌شود.

واریس و رگ‌های عنکبوتی خطوط برجسته‌ای هستند که با افزایش سن روی پاها نمایان می‌شوند. اگر نگاه کردن به این رگ‌های برجسته شما را اذیت می‌کند، می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی زیبایی ظاهر آنها را از بین برده یا کاهش داد. واریس معمولاً خطوط تیره رنگی هستند، در حالیکه رگ‌های عنکبوتی را می‌توان به صورت خطوط روشن‌تر به رنگ قرمز دید. هر دو عارضه را می‌توان با حجامت درمان کرد.

علل واریسعلت واریس ضعیف شدن یا آسیب دیدن دریچه‌های موجود در رگ‌ها بخاطر افزایش سن وراثت یا بارداری ست. این دریچه‌ها مسئول حرکت دادن خون در رگ‌های به سمت بالا، یعنی از پاها به سمت قلب، هستند و باید بر جاذبه زمین غلبه کنند. هنگامی که این دریچه‌ها از کار می‌افتند، خون از رگ‌های "نشت" می‌کند و خون ممکن است به سمت پایین رفته و در اندام تحتانی تجمع کند. این خون اضافی می‌تواند منجر به تورم رگ‌ها شده و ظاهری ناخوشایند به آنها می‌دهد به این بیماری واریس می‌گویند.

فاکتورهای خطر بیماری واریس

مهمترین فاکتورهای خطر بیماری واریس عبارتند از:

 • جنسیت هم مردان و هم زنان دچار واریس می‌شوند، ولی بخاطر تغییرات هورمونی در دوران بارداری این بیماری در زنان بیشتر از مردان بروز می‌کند.
 • وراثت یکی از فاکتورهای خطر مهم است: اگر سابقه خانوادگی ابتلا به واریس دارید، احتمال ابتلای شما به واریس بیشتر است.
 • چاقی: داشتن اضافه وزن یا ابتلا به چاقی فشار زیادی روی رگ‌ها وارد می‌کند، که باعث سخت‌تر شدن کار آنها برای رساندن خون به قلب خواهد شد.
 • بارداری: بارداری میزان خونی که در لگن و بالا تنه در گردش است را افزایش می‌دهد تا از نوزاد در حال رشد حمایت کند و حجم خون را در پاها کاهش می‌دهد. بعلاوه، رحم در حال رشد فشار زیادی روی نیمه پایینی بدن قرار می‌دهد که احتمالاً باعث وخامت واریس می‌شود.
 • نشستن و ایستادن طولانی مدت: وقتی که مجبورید برای مدت طولانی در حالت ایستاده یا نشسته قرار بگیرید سیستم گردش خون در بدنتان به خوبی کار نمی‌کند. به همین خاطر است که پزشکان توصیه می‌کنند اگر شغلی دارید که نیازمند قرار گرفتن در یک وضعیت برای ساعات طولانی است مکرراً وضعیت خود را تغییر دهید.

نشانه و علائم رگ های واریسی


 

علائم واریس می‌تواند در هر شخص متفاوت باشد، ولی این علائم معمولاً عبارتند از:

 • رگ‌های بنفش یا آبی رنگ متورم روی پاها، ساق‌ها یا قوزک
 • رگ‌های کوچک به شکل تار عنکبوت که تقریباً در هر جایی از بدن بروز می‌کنند
 • احساس سوزش یا خارش در پاها
 • تورم پا و قوزک و/ یا درد در پاها
 • احساس "سنگینی پا"

اگر هر یک از این علائم را دارید، حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. واریس به خودی خود بهبود نمی‌یابد - در حقیقت واریس بدون بهبودی فقط پیشرفت می‌کند.

تشخیص رگ های واریسی


معمولاً واریس با معاینه جسمانی تشخیص داده می‌شود. در طی معاینه جسمانی، پزشک معمولاً پاهای شخص را در حالت نشسته یا ایستاده بررسی می‌کند. احتمالاً پزشک درباره علائم بالینی‌تان سوالاتی خواهد پرسید. سایر آزمایشات عبارتند از:

 • سونوگرافی دوپلکس: این آزمایش تصویربرداری جریان خون را در رگ‌های شما بررسی کرده و لختگی خون را پیدا می‌کند.
 • آنژیوگرافی: این فرآیند به پزشک کمک می‌کند تا نگاهی دقیق‌تر به خون موجود در رگ‌هایتان بیاندازد. در حین این فرآیند، رنگ مخصوصی به رگ تزریق می‌شود. این رنگ باعث مشخص شدن رگ‌ها در عکس رادیولوژی خواهد شد.

حجامت چگونه به درمان واریس کمک می‌کند؟


در طی درمان رگ های واریسی با حجامت با اعمال مکش به اطراف رگ‌ها، خون تازه، لنف و اکسیژن در رگ‌ها جریان می‌یابد. این خون جدید، سلول‌های خونی قدیمی و بدون اکسیژن را از رگ‌ها خارج می‌کند. از این طریق تورم کاهش یافته و متوجه می‌شود که ظاهر تیره رگ‌ها شروع به باز شدن می‌کند. باقیمانده خون قدیمی به صورت طبیعی در بدن حل می‌شود.

این عمل شامل چه اقداماتی است؟یک جلسه حجامت(حجامت) شامل این مراحل است:

 • روی این ناحیه با روغن‌های اساسی ماساژ درمانی انجام می‌شود.
 • پزشک یک فنجان سیلیکونی نرم را روی پوست قرار داده و فشار می‌دهد. با رها شدن فشار روی فنجان، مکش ایجاد می‌شود که به خاطر ان پوست و بافت‌های اطراف آن به داخل فنجان کشیده می‌شود.
 • پزشک فنجان را در حرکات دایره‌ای یا زیگزاگ به آرامی روی سطح پوست حرکت می‌دهد. اگر سیاهرگ‌ها خیلی بزرگ باشند، پزشک فنجان را روی بافت اطراف آن نیز حرکت می‌دهد. این حرکت به کاهش تجمع مایعات زیر سیاهرگ‌ها کمک می‌کند. تجمع مایعات در زیر سیاهرگ‌ها باعث برجسته شدن آنها می‌شود. برای سیاهرگ‌های کوچک‌تر، فنجان را به آرامی روی سیاهرگ‌ها حرکت می‌دهند.
 • درمانگر از قوزک پا شروع کرده و به آرامی حرکات دایره‌ای و زیگزاگ تا بالای پا ادامه می‌دهد. رعایت این نکته ضروری است زیرا با این کار می‌توان تجمع خون و سایر مایعات را در رگ‌های متورم از بین برد. با این روش، درمان به پیشگیری از بروز رگ‌های عنکبوتی در آینده نیز کمک می‌کند.
 • تمام نواحی درگیر با بیماری برای حدود 10 الی 15 دقیقه با همین روش ماساژ داده می‌شود. اگر این عارضه خیلی شدید نباشد، بلافاصله پس از درمان شاهد روشن‌تر شدن رگ‌ها خواهید بود. هرچند برای موارد شدیدتر واریس به تعداد جلسات بیشتری نیاز است.

ماساژ با فنجان حجامت معمولاً دردی ندارد. تنها ممکن است احساس گرم و ناخوشایندی در هنگام حرکت فنجان روی آن نواحی داشته باشید. همچون تمام روش‌های درمان با حجامت، باید آب بسیار زیادی بخورید تا به تخلیه مواد سمی و بقایای مایعات آزاد شده از سلول‌ها کمک کند.

روش های درمان رگ های واریسی


 

 • ورزش کردن راه رفتن، دویدن، دوچرخه سواری و شنا کردن همگی اثرات مثبتی بر واریس خواهند داشت. راه رفتن ساده‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید و استفاده از عضلات ساق پا باعث وارد آمدن فشار مستقیم بر سیاهرگ‌ها می‌شود که خون را در آنها به سمت بالا حرکت داده و سیستم گردش خون را در پا بهبود می‌بخشند.
 • از ثابت ایستادن برای مدت‌های طولانی خودداری کنید.
 • در صورت امکان پاهای خود را برای چند دقیقه بالاتر از سطح بدنتان قرار دهید. بالاتر قرار پا در هر سطحی خوب است ولی اگر بتوانید پاهایتان را بالاتر از سطح قلب (قفسه سینه) قرار دهید، بسیار بهتر خواهد بود.
 • اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید وزن خون را تا وزن ایده‌آل خود کاهش دهید.
 • در طول روز برای پاهایتان از جوراب واریس استفاده کنید. این جوراب‌ها را می‌توان در داروخانه یا با تجویز پزشک تهیه کرد. فشاری که این جوراب‌ها ایجاد می‌کنند به گونه‌ای طراحی شده که در اطراف قوزک فشار زیادی اعمال شود و به تدریج به سمت بالا فشار کمتر می‌شود. این جوراب‌ها به بازگشت خون در رگ‌ها کمک می‌کنند. جوراب‌های واریس زیر زانو معمولاً اثر درمانی را ایجاد خواهند کرد.
 • اسکلروتراپی با فوم: برخی از عوامل شیمیایی وقتی به داخل سیاهرگ‌ها تزریق می‌شود، باعث تورم آنها شده و به مرور زمان بخاطر از بین رفتن لایه داخلی سیاهرگ، منجر به اسکار در سیاهرگ می‌شود. سیاهرگ‌هایی که دریچه‌های آسیب دیده دارند یا دچار واریس شده‌اند را می‌توان به این شیوه درمان کرد. به این درمان اسکلروتراپی می‌گویند، اسکلروتراپی چندین و چند سال سابقه دارد. مخلوط کردن مواد شیمیایی با هوا برای ایجاد یک فوم، پیشرفت جدیدی است که منجر به نتایج بهتر می‌شود. می‌توان از تکنولوژی پیشرفته سونوگرافی ایجاد کرد تا فوم را مستقیماً در سیاهرگ مد نظر تزریق کرد. اسکلروتراپی با فوم را می‌توان در مطب انجام داد و نیازی به بیهوشی ندارد. پس از درمان باید تا دو هفته حتماً از پانسمان و/ یا جوراب ساپورت استفاده شود.  نرخ موفقیت این درمان حدوداً 70 الی 80 درصد است. اگر رگ‌های برجسته از بین نرفتند می‌توان درمان را تکرار کرد. عوارض جانبی این درمان می‌تواند در نتیجه واکنش به فومی باشد که وارد سیستم گردش خون در بدن می‌شود.  اگر اصول مراقبتی رعایت شود، این واکنش‌ها غیر معمول و زودگذر خواهند بود.
 • فلبکتومی: سطح برجسته رگ‌های واریسی را می‌توان با فرآیندهای کوچک جراحی از بین برد یا بیرون کشید. این فرآیند معمولاً از طریق دو برش کوچک (2 الی 4 میلیمتری) انجام می‌شود. از اصطلاح "فلبکتومی" برای توصیف این درمان استفاده می‌شود. سیاهرگ‌ها در چندین بخش از شکاف‌های روی پوست بیرون کشیده می‌شود.
 • جراحی با لیزر: در این درمان، انرژی لیزر به سیاهرگ‌ها تابانده می‌شود که باعث از بین رفتن سیاهرگ‌ها خواهد شد.

پیشگیری از رگ های واریسی


می‌توانید با انجام این اقدامات از واریس و رگ‌های عنکبوتی پیشگیری کنید:

 • بطور منظم ورزش کنید تا قدرت عضلات پا، گردش خون بدن و قدرت سیاهرگ‌ها را بهبود ببخشید.
 • وزن خود را کنترل کنید تا از قرار گرفتن فشار بیش از حد به پاها جلوگیری نمایید.
 • در هنگام نشستن پاهایتان را روی هم نیاندازید و در هنگام استراحت پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید.
 • از ثابت ایستادن برای مدت‌های طولانی خودداری کنید.

عوارض واریس


اگر واریس درمان نشود، ممکن است باعث عواقب ناخوشایند دیگری همچون جراحت پا شود که بسیار دردناک بوده و به سختی می‌توان درمان کرد. از آن مهمتر، واریس می‌تواند خطر ترومبوز رگ‌های عمقی یا لختگی خون را افزایش دهد. ترومبوز رگ‌های عمقی می‌تواند مرگبار باشد زیرا ممکن است لخته خون از جای خود در پای کنده شده و به قلب، ریه‌ها یا مغز برسد.

در یک کلام

رگ های واریسی به دلیل ضعیف شدن دریچه های رگ پا به وجود می آیند که باعث برگشت خون به عقب و نشت خون از رگ ها می شود. جنسیت، وراثت، چاقی، بارداری و ایستادن یا نشستن طولانی مدت از دلایل ایجاد واریس است. رگ های واریسی با نشانه هایی همچون رگ های بنفش، تورم، درد ، خارش و سوزش همراه است. سونوگرافی دوپلر، آنژیوگرافی و معاینه فیزیکی برای تشخیص واریس پا استفاده می شود. ورزش، بالا نگه داشتن پاها، کنترل وزن، جوراب واریس، اسکلوتراپی، فلبکتومی و لیزر در درمان واریس موثر است. حجامت با اکسیژن رسانی و افزایش گردش خون جدئید در رگ ها می تواند به درمان واریس و کتهش تورم و روشن شدن رگ های تیره کمک کند. ورزش منظم، کنترل وزن، بالابردن پاها در هنگام استراحت، اجتناب از نشستن یا ایستادن طولانی مدت در پیشگیری از واریس موثرند. درصورت بی توجهی به رگ های واریسی ممکنن است خون در رگ ها لخته شود و لخته های خون به سمت مغز، قلب و ریه حرکت کنند.


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است