اسکلروتراپی برای درمان عروق واریسی

اسکلروتراپی یک روش پزشکی برای درمان رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی است. در اسکلروتراپی یک محلول به طور مستقیم در رگ تزریق شده که باعث از بین رفتن آن می‌شود و خون مسیر خود را از طریق یک رگ سالم دیگر می‌بندد. رگ تخریب‌شده جذب بافت بدن شده و در نهایت از بین می‌رود. این بهترین روش برای درمان رگ‌های واریسی پرپیچ‌وتاب و با عود مکرر است.

اسکلروتراپی یک روش بسیار مؤثر در درمان بیماری واریس و رگ‌های عنکبوتی است. متخصصین، وضعیت رگ شما را برای استفاده از این روش درمانی ارزیابی کرده و سپس مواد را برای تخریب دیواره آن درون رگ تزریق می‌کنند.

برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت در کلینیک درمان واریس دکتر کریمی با شماره‌های 02122254520 - 02122254144 تماس حاصل فرمایید. 

اسکلروتراپی چیست؟


در روش اسکلروتراپی، محلولی ( ماده اسکلروزانت) به طور مستقیم درون رگ تزریق می‌شود. محلول قوی به طور مستقیم در رگ تزریق شده و باعث متورم شدن دیواره آن می‌شود. پس از چند هفته تا چند ماه این رگ از بین می‌رود. رگ‌های بزرگ‌تر مبتلا به واریس نیز ممکن است به روش اسکلروتراپی مورد درمان قرار گیرند. اسکلروتراپی بیماری واریس و رگ‌های عنکبوتی را به طور مؤثر درمان می‌کند. این روش معمولاً به عنوان روش درمانی برای رگ‌های واریسی کوچک مورد ملاحظه قرار می‌گیرد.

مزایای اسکلروتراپی


 • همه فرایند درمان در یک کلینیک به عنوان یک عمل سرپایی انجام می‌شود.
 • هر جلسه درمان حدود نیم ساعت طول می‌کشد.
 • بیمار بلافاصله پس از عمل می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود بپردازد اما باید تا یک هفته از انجام فعالیت‌های شدید پرهیز شود.
 • نیازی به عمل جراحی برداشتن ورید نیست و پس از انجام این فرایند درمانی، ناراحتی کمی وجود خواهد داشت.
 • در این عمل نسبت به عمل‌های جراحی دیگر کبودی کمتری ایجاد می‌شود.
 • نیازی به بیهوشی عمومی وجود ندارد و در کلینیک بصورت سرپایی انجام می‌شود.
 • درمان مجدد رگ‌های واریسی ساده است.
 • این عمل از عمل جراحی واریس ارزان‌تر است.
 • نیازی به مرخصی گرفتن ندارد مگر برای حضور در جلسات درمانی
 • رگ‌های درمان شده پس از مدتی به طور کامل ناپدید شده و حتی در تصویربرداری‌های سونوگرافی هم قابل‌تشخیص نیستند.

اسکلروتراپی برای چه کسانی مناسب است؟


قبل از انجام عمل اسکلروتراپی، شما یک جلسه مشاوره با متخصص عروق خواهید داست تا در مورد مناسب بودن این روش درمانی برای شما تصمیم گرفته شود. در صورتی که باردار هستید نباید برای انجام عمل عجله کنید. در صورتی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنید می‌توانید عمل اسکلروتراپی را انجام دهید. اگر شما در گذشته لختگی خون داشته‌اید، تحت این عمل قرار گرفتن به تصمیم شخصی خودتان و سلامت عمومی ناحیه تحت درمان و دلیل لخته شدن خون بستگی دارد.

آماده شدن برای انجام اسکلروتراپی


قبل از عمل، متخصص معمولاً سوابق پزشکی بیمار را بررسی کرده و معاینات بالینی لازم را انجام می‌دهد. پزشک رگ‌های مبتلا را معاینه کرده و هر گونه اختلالات عروق خونی زمینه‌ای را بررسی می‌کند. در مورد موارد زیر حتماً با پزشک صحبت کنید:

 • اگر باردار هستید؛ بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند تا زمان زایمان صبر کنید.
 • در صورتی که به بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی یا سرطان یا اختلالات انعقاد خون دچار هستید.
 • در مورد مصرف هرگونه دارویی اعم از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک و داروهای تجویزی یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید.
 • در صورتی که سیگار می‌کشید یا قرص‌های ضدبارداری که احتمال لخته شدن خون را افزایش می‌دهند مصرف می‌کنید.
 • اگر آلرژی دارید.

نحوه انجام


نخست باید برای نقشه‌برداری از مسیر سطحی، محل سوراخ و رگ‌های عمقی، اسکن اولتراسوند داپلکس انجام شود. آن‌هایی که بیش از 5 میلی‌متر عرض دارند و رفلاکس آنها مشخص است برای درمان مناسب‌تر هستند. اسکلروتراپی رگ‌های سطحی بزرگ‌تر و سوراخ کردن رگ‌ها معمولاً با هدایت اولتراسوند (اکو) انجام می‌شوند.

در بیشتر موارد اسکلروتراپی، محلول نمکی به وسیله سوزن‌های ریز مستقیماً در رگ تزریق می‌شود. ممکن است شما در این مرحله به مدت یک تا دو دقیقه احساس ناراحتی و گرفتگی خفیفی داشته باشید به خصوص زمانی که تزریق در رگ‌های بزرگ‌تر انجام می‌شود و این رگ‌ها به طور دائمی بسته می‌شوند. رگ به یک بافت مرده تبدیل شده که در نهایت از بدن دفع می‌شود. فرایند اسکلروتراپی 15 تا 30 دقیقه انجام می‌شود. تعداد رگ‌های مورد تزریق قرار گرفته در یک جلسه به سایز و محل این عروق و وضعیت عمومی بیمار بستگی دارد. اسکلروتراپی در مطب پزشک به وسیله متخصص یا جراح انجام می‌شود و شما پس از این عمل به مدت چند روز نباید فعالیت‌های هوازی انجام دهید. این روش درمانی نیازی به بستری شدن ندارد اما پیشنهاد می‌شود که روزانه پیاده‌روی کرده تا بدن بهتر بتواند رگ را دفع کند.

فوم اسکلروتراپی

معمولاً درمان در اتاق درمان یا اتاق معاینات اولتراسوند انجام می‌شود. بیمار راحت روی تخت دراز می‌کشد. تزریق باعث ناراحتی‌های جزئی می‌شود و به همین دلیل نیازی به بیهوشی یا استفاده از داروهای آرامش‌بخش نیست. برای درمان رگ‌های واریسی بزرگ باید رگ اصلی تغذیه‌کننده مسدود شود. این کار به روش‌های جراحی انجام می‌شود اما در درمان با فوم تنها چیزی که نیاز است قرار دادن سوزن در سطح رگ مبتلا است. این تنها بخش درمان است که باعث ایجاد ناراحتی شده و معمولاً با مقدار کمی بیحسی موضعی انجام می‌شود.

محل سوزن به دقت با تصویربرداری اولتراسوند انتخاب می‌شود تا تزریق در محل کاملاً درست انجام شود. سپس، فوم در حالی که مسیر عبور آن از طریق دستگاه اولتراسوند رهگیری می‌شود تزریق می‌شود. به طور شگفت‌آور، تزریق فوم هیچ ناراحتی ایجاد نمی‌کند اگر چه ممکن است پا پس از تزریق آن کمی دردناک شود. رگ‌های واریسی در پا کاملاً مونیتور می‌شوند تا مشخص شود که آیا فوم داخل دیواره رگ شده است یا نه. معمولاً چند تزریق کوچک انجام شود تا از این که همه سطح رگ مورد تزریق قرار گرفته شده باشد اطمینان حاصل شود. کل درمان بیش از 20 تا 30 دقیقه طول نمی‌کشد. در نهایت پا محکم بانداژ می‌شود. هدف از این کار فشرده شدن رگ‌ها است تا در هنگامی که بیمار ایستاده است خون وارد آنها نشود. بانداژ معمولاً به مدت یک یا دو هفته روی پا قرار داده می‌شود و پس از آن از جوراب‌های کشی مخصوص واریس استفاده می‌شود.

نتایج


 • شما می‌توانید بلافاصله پس از عمل بایستید و راه بروید. حرکت دادن پاها برای پیشگیری از لخته شدن خون و به حداکثر رساندن نتایج عمل بسیار مهم است.
 • به مدت یک تا سه هفته، جوراب مخصوص واریس و بانداژها مورد استفاده روی ناحیه تحت درمان باقی می‌ماند تا فشار لازم بر رگ درمان شده وارد آید.
 • بیشتر مردم می‌توانند بلافاصله پس از انجام عمل به امور روزمره خود بپردازند.
 • شما باید به مدت دو هفته پس از عمل از تابش نور مستقیم خورشید به محل درمان شده جلوگیری کنید.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی


 • پس از درمان ممکن است شما به مدت 2 تا 4 هفته در پاهای خود احساس ناراحتی کنید.
 • کبودی خفیف و برآمدگی‌هایی در پا ایجاد می‌شود که ممکن است چند هفته ادامه داشته باشد. البته هر دو عارضه معمولاً پس از جراحی رگ‌های واریسی دیده می‌شوند.
 • نتیجه نهایی ممکن است چند ماه پس از درمان حاصل شود و این مدت طولانی‌تر از زمانی است که از روش‌های جراحی برای درمان استفاده می‌کنید.

 هزینه


متوسط هزینه اسکلروتراپی به سایز و تعداد رگ‌های درمان شده بستگی دارد.


به این پست امتیاز دهید.
اسکلروتراپی برای درمان عروق واریسی
3.83 از 6 رای