واریس واژن در بارداری چیست؟

رگ‌های ما خون را از سراسر بدن به قلب باز می‌گردانند. هنگامی که جریان خون برخلاف نیروی جاذبه باشد، دریچه‌های کوچکی در رگ‌ها برای جلوگیری از به عقب برگشتن جریان خون باز و بسته می‌شوند. با این حال گاهی اوقات این دریچه‌ها ضعیف شده و این امر امکان حرکت جریان خون به سمت عقب و تجمع در عروق را فراهم کرده و باعث به وجود آمدن بیماری واریس می‌گردد. همه ما با رگ‌های واریسی که در پاها شکل می‌گیرند آشنایی داریم اما در ناحیه لگن، رحم، و واژن نیز رگ‌هایی وجود دارند که ممکن است به طوری مشابهی تحت تاثیر قرار بگیرند. واریس واژن در 10 درصد از زنان باردار  شایع است. گاهی اوقات علائم در زنانی که هیچگاه باردار نبوده‌اند نیز پدیدار می‌شود. افزایش استروژن و پروژسترون و وزن فرزند معمولاً در نارسایی وریدی و بروز علایم واریس در پاها و ناحیه واژن نقش دارند. با هر بارداری اضافی، علائم معمولاً زودتر رخ داده و قابل ملاحظه‌تر می‌شوند. روش‌های درمانی مختلفی وجود دارند که در حین مشاوره با یک متخصص واریس به شما ارائه می‌گردند.

اگر مبتلا به واریس واژن هستید، می‌توانید بوسیله یک متخصص واریس به دنبال درمان باشید. متخصصین ما در کلینیک درمان واریس دکتر کریمی وضعیت شما را ارزیابی کرده و یک درمان مناسب را برای شما توصیه می‌کنند. بسته به نوع علائم و شدت واریس واژن، درمان‌های مختلفی موجود می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بیماری واریس واژن و رزرو نوبت در کلینیک واریس دکتر کریمی می‌توانید با شماره‌های 02122254520 - 02122254144  تماس حاصل فرمایید.

واریس واژن چیست؟


واریس واژن شامل ورم‌هایی در لبه‌های خارجی واژن می‌باشد. این ورم‌ها در اثر تجمع خون در رگ ها ایجاد می‌شوند.

این امر موجب تورم و بروز برآمدگی‌های بنفش و آبی رنگ می‌شود، که شبیه به برآمدگی‌هایی هستند که در پاها به وجود می‌آیند. هورمون پروژسترون بارداری دیواره‌های رگ‌ها را ضعیف کرده و جریان خون به آن ناحیه موجب تورم می‌گردد. علاوه بر این فشار فرزند در حال رشد می‌توانند مانع حرکت خون از این ناحیه و در نتیجه جمع‌شدگی خون گردد.

علاوه بر ظاهر غیر جذاب، واریس واژن می‌تواند موجب ناراحتی و درد در واژن شود. این بدین دلیل است که رگ در خارج کردن مواد زائد و دی اکسید کربن از بافت واژن دچار مشکل می‌شوند و منجر به تجمع مواد می‌شود. واریس واژن هیچ مشکلی برای فرایند زایمان ایجاد نمی‌کند و چند روز پس از تولد فرزند ناپدید می‌شود. با اینکه رگ‌های واریسی که ابتدا در حین بارداری بوجود می‌آیند اغلب پس از زایمان بهبود می‌یابند، اما برای برخی زنان این مشکل باقی می‌ماند. در زنان مبتلا به واریس واژن احتمال ابتلا به واریس در پاها نیز بیشتر است. با این حال، برخی زنان مبتلا به واریس واژن هیچگاه دچار رگ‌های واریسی پا نشده‌اند.

دلایل


علت واریس واژن معمولاً افزایش حجم گردش خون در بدن در طول بارداری، افزایش وزن و فشار وارده از نوزاد و هورمون‌های آزاد شده در دوران بارداری است که دیواره‌ی رگها را ضعیف می‌کنند. این دلایل علاوه بر نارسایی وریدی مزمن تقریباً همیشه منجر به بروز واریس واژن می‌گردند.

علائم


گاهی اوقات علائم قابل مشاهده بوده و شامل تیره شدن و تورم رگ‌ها هستند و ممکن است ظاهر آنها شبیه به کرم‌های خاکی باشد. سایر علائم عبارتند از:

  • واریس پا که از بخش داخلی بالای ران در نزدیکی واژن گسترش پیدا کرده و معمولاً به پشت ران‌ها امتداد پیدا می‌کند.
  • ناراحتی یا درد در واژن به خصوص هنگام ایستادن و یا پس از مقاربت جنسی
  • درد در ناحیه واژن
  • احساس سنگینی و پری یا فشار
  • تورم و ناراحتی در واژن

چه اشخاصی در خطر ابتلا به این مشکل هستند؟


عامل خطر اصلی برای زنان، بارداری  است. در واقع این وضعیت در زنانی که باردار نبوده‌اند بسیار نادر بوده و اغلب در زنانی که دو بار یا بیشتر بارداری را تجربه کرده‌اند، شایع است. علاوه بر این زنانی که سابقه ابتلا به واریس در خانواده‌شان وجود داشته است و یا زنانی که اضافه وزن دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

تشخیص


اگر مشکوک به وجود رگ‌های واریسی واژن باشید، معمولاً سونوگرافی اولین آزمایش تشخیصی است. پیشرفت در تکنولوژی سونوگرافی می‌تواند جریان خون در رگ‌ها مختلف را ارزیابی کند. ونوگرافی نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد که در آن برای بررسی جریان خون در رگ‌ها از یک ماده حاجب همراه با سی تی اسکن یا ام آر آی انجام می‌شود.

درمان


برای بیماری که پس از 6 هفته پس از زایمان همچنان دچار واریس واژن است، درمان ابتدا به منظور شناسایی دلیل زمینه‌ای انجام می‌گیرد. به طور معمول، داشتن مداوم واریس واژن ممکن است نشان دهنده‌ی نارسایی وریدی باشد. چند روش نوین برای درمان وجود دارند که که درد بسیار کمی داشته (در صورت وجود) و دوره بهبودی پس از آنها سریع است. این روش‌ها عبارتند از:

گن‌های فشاری

پوشیدن گن‌های فشاری ران برای درمان واریس واژن ضروری است. فشار مستقیم بر روی رگ‌های واریسی واژن به پیشگیری از تورم کمک می‌کند، در کاهش تورم رگ‌های متورم موثر است و موجب جریان خون در ناحیه کف لگن و پیشگیری از تجمع خون و واریس می‌گردد. برخی از این گن‌ها همراه با بندهای شانه هستند که سیستم آنها سومندتر است زیرا موجب بالا کشیده شدن شکم و در نتیجه کاهش فشار بر کف لگن می‌شود.

اسکلروتراپی

در اسکلروتراپی از تزریق یک ماده شیمیایی خاص (اسکلروزان) به داخل ورید واریسی جهت آسیب رساندن و زخم کردن پوشش داخلی رگ استفاده می‌شود. این امر باعث بسته شدن رگ می‌گردد. اسکلروتراپی را می‌توان برای درمان رگ‌های کوچکتر مورد استفاده قرار داد. در طول این فرایند، پاها بالا برده می‌شوند تا خون تخلیه شده و سپس اسکلروزان به رگ واریسی تزریق می‌شود. این عمل در مطب دکتر انجام می‌گیرد و بسته به تعداد رگ‌های واریسی تحت درمان و بزرگی آنها بین 5 تا 30 دقیقه به طول می‌انجامد.

درمان با لیزر (داخل رگی یا EVLT)

تخریب با لیزر روشی مدرن جهت از بین بردن رگ‌های واریسی است. انرژی لیزر برای داغ کردن رگ و نابودی آن استفاده می‌شود. یک لوله ریز (کاتتر) از میان پوست نزدیک زانو عبور داده شده و سپس وارد ورید بیمار صافن می‌گردد. کاتتر متصل به یک لیزر است که انتهای آن را گرم می‌کند. این گرما موجب بسته شدن جداره‌های رگ شده بطوری که خون نمی‌تواند در آن جریان پیدا کند. این عمل را می‌توان تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی انجام داد.

رادیو فرکوئنسی (RF)

سوزاندن با رادیو فرکوئنسی یک درمان با حداقل تهاجم برای رگ‌های واریسی است که در آن از گرمای تولید شده توسط رادیوفرکوئنسی (انرژی ریزموج) برای مسدود کردن جریان خون به رگ‌های واریسی استفاده می‌شود و به جای آن خون به رگ‌های سالم مجاور جریان پیدا می‌کند. این عمل معمولاً می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی و در یک جلسه انجام شود.

پیشگیری

در ادامه چند روش برای پیشگیری از واریس واژن ارائه شده است.

  • پرهیز از ایستادن بی حرکت -حرکت کنید، قدم بزنید و وضعیت خود را تغییر دهید.
  • در اغلب مواقع جهت استراحت کردن دراز بکشید. نشستن موجب کاهش فشار روی این ناحیه نمی‌شود. خوابیدن به پهلو بهترین حالت است.
  • ورزش‌های کف لگنی را بطور منظم انجام دهید تا عضلات قوی بمانند.

 


به این پست امتیاز دهید.
واریس واژن در بارداری چیست؟
5 از 2 رای