تمرین و ورزش‌هایی برای درمان واریس

واریس رگ‌های بزرگ شده و متورم هستند. هرچند این رگ‌ها همیشه مشکل ساز نمی شوند، اما واریس یکی از بیماری‌های عروقی به شمار می‌رود که به مرور زمان می‌تواند دردناک شود. عواملی مانند سابقه ژنتیکی، بارداری ، داشتن اضافه وزن و سرپا ایستادن برای مدت طولانی می‌توانند در ابتلا به واریس نقش داشته باشند. انجام دادن ورزش‌های سبک، خصوصا ورزش‌هایی که پاها را درگیر می‌کند، موجب افزایش جریان خون می‌شود و می‌تواند ظاهر رگ‌های واریسی را بهبود دهد و از شکل گیری بیشتر رگ‌های واریسی جلوگیری کند. البته باید این نکته‌ی مهم را یادآور شویم که ورزش‌هایی که انجام می‌شوند نباید پرفشار باشند و در صورتی که موجب بروز درد شوند، نباید به طور ناگهانی قطع شوند. لازم به تذکر نیست که این ورزش‌ها باید مستقیما زیر نظر متخصص واریس انجام شوند.

برای کمک به تسکین درد ناشی از واریس، متخصصین واریس ما لیستی از تمرینات پا را تهیه کرده اند. این لیست علاوه بر این که به درمان واریس کمک می‌کند، تمرین را برای شما سرگرم کننده و قابل تحمل می‌کند. این تمرینات برای درمان رگ‌های واریسی، رگ‌های عنکبوتی و کاهش علائم ناشی از این دو عارضه مفید هستند.

برای تعیین وقت قبلی در کلینیک واریس دکتر کریمی و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ورزش و تمرینات واریس و رگ‌های عنکبوتی می‏‌توانید با شماره های02122254520 - 02122254144 تماس حاصل فرمایید.

چرا برای درمان رگ‌های واریسی باید ورزش کنید؟


رگهای واریسی براثر کمبود گردش خون در رگ‌ها ایجاد می‌شود. کم بود گردش خون موجب فشار به دیواره‌ی رگ‌ها و تورم و بیرون زدگی آن‌ها می‌شود و اصطلاحا رگ‌ها طنابی می‌شوند. ورزش کردن موجب بهبود جریان خون در پاها و دست‌ها و بهبود قدرت عضلانی می‌شود و علاوه بر این میزان درد ناراحتی شما را کاهش می‌دهد. انجام دادن ورزش‌های سبک و کم فشار مانند پیاده روی و دوچرخه سواری برای افراد مبتلا به واریس ایده آل است. البته این موضوع بدین معنا نیست که شما نمی توانید ورزش‌های سخت تر و پرفشارتر را انجام دهید. بهتر است که قبل از شروع هر برنامه‌ی تمرینی، ابتدا با پزشک متخصص واریس مشورت کنید.

ورزش‌هایی برای درمان واریس


برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، باید این تمرینات زیر نظر پزشک متخصص انجام شوند.

پیاده روی

ساده ترین ورزشی که می‌توانید انجام دهید این است که بیشتر پیاده روی کنید. اجازه دهید پاهایتان بیشتر در حرکت باشند. پیاده روی کردن راه بسیار مناسبی برای بهبود جریان خون در پاها است. همچنین می‌توانید به جای استفاده از آسانسور، از راه پله استفاده کنید. حتی اگر قبل از رفتن به محل کار خود، کمی در محیط اطراف پیاده روی کنید، این کار تاثیر قابل توجهی در بهبود علائم ناشی از واریس خواهد داشت.

تمرین پدال پا

در ابتدا بر روی زمین دراز بکشید و دستان خود را در دو طرف بدن خود روی زمین قرار دهید. اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید دستان خود را زیر باسن خود نیز قرار دهید تا به پایین کمر شما فشار کمتری وارد شود. پاهای خود را از روی زمین بلند کنید و مانند وقتی که دارید دوچرخه سواری می‌کنید، پا بزنید. در هنگام انجام این حرکت هر چقدر پای خود را بالاتر نگه دارید، افزایش جریان خون در پاهای شما بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر اگر پای خود را نزدیک به زمین نگه دارید، به عضلات شکم فشار بیشتری می‌آید و استقامت عضلات شکم بیشتر می‌شود. تمرین را تا جایی ادامه دهید که گردش خون در پاهای خود را حس کنید و دردی که در پای خود داشتید کمی تسکین پیدا کند.

بالا آوردن پا

برخلاف تمرین بالا آوردن پا که معمولا در باشگاه ورزشی انجام می‌شود و برای تقویت عضلات داخل و خارج ران طراحی شده است، این تمرین برای افزایش جریان خون در کل پا طراحی شده است. روی زمین دراز بکشید و برای کاهش فشار به کمر خود، دو دست خود را زیر باسن خود قرار دهید. باسن خود را به طرف زمین فشار دهید و همچنین عضلات کمر خود را منقبض کنید و سپس یکی از پاهای خود را بالا بیاورید تا جایی که پای شما عمود با زمین باشد. پای خود را در این حالت نگه دارید تا جایی که پایین آمدن خون از پا، ساق پا و ران پا را احساس کنید. سپس پای خود را پایین بیاورید و همین کار را با پای دیگر انجام دهید. می‌توانید برای آن که این تمرین را راحت‌تر انجام دهید، نزدیک به دیوار بخوابید به طور که باسن شما نزدیک به دیوار باشد و سپس هر دو پای خود را بالا بیاورید و به دیوار تکیه دهید. در این حالت پاهای شما حتی در هنگامی که بالا هستند نیز در حالت استراحت هستند. تا جایی پاهای خود را بالا نگه دارید که جریان خون را حس کنید و سپس پای خود را پایین بیاورید می‌توانید برای بهبود جریان خون، در هنگامی که پاها بالا هستند، مچ پای خود را بچرخانید.

حرکت ساق پا

بایستید و هر دو پای خود را صاف نگه دارید. بر روی پنجه‌ی پا بلند شوید و سپس پایین بیایید.

حرکت لانگز پهلو

بایستید و پاها را به اندازه‌ی عرض لگن باز کنید. با پای راس خود یک قدم به سمت راست بردارید و در این حین پای چپ خود را 90 درجه خم کنید. برای ان که به حالت اولیه بازگردید، به آرامی پای چپ را صاف کنید و پای راست را به طرف پای چپ بازگردانید تا مجددا پاهای شما اندازه عرض لگن از هم فاصله داشته باشد. حالا این حرکت را برای پای چپ نیز تکرار کنید. توجه داشته باشید که در حین انجام این حرکت، زانوی که خم می‌شود در راستای انگشتان پا باشد و از ان جلوتر نرود.

شنای خوابیده

به حالت خوابیده به شکم قرار بگیرید و پاهای خود را متناوباٌ بالا و پایین ببرید. انجام شنای خوابیده موجب می‌شود که جریان خون در پاهای شما با نبض قلب هماهنگ شود و از تجمع خون در پاها جلوگیری می‌کند.

بالا آوردن پاشنه و پنجه

اگر در محل کار خود در حالت ایستاده هستید، سعی کنید مرتبا روی پنجه‌ی پای خود بروید و عضلات ساق پای خود را کشش دهید. برای چند دقیق،هنگام راه رفتن روی نوک پنجه راه بروید. یا این که می‌توانید نوک پنجه‌ی پای خود را لبه‌ی یک پله یا بلندی قرار دهید تا پاشنه‌ی پای شما در هوا معلق باشد و سپس روی پنجه‌ی پای خود بالا و پایین بروید. این حرکت را 30 بار انجام دهید تا عضلات ساق پای شما درگیر شوند. این کار موجب منقبض شدن رگ‌ها شده و بنابراین رگ‌ها با نیروی بیشتری خون را به سمت بالا می‌فرستند و خون در پاها جمع نمی شود.

حرکت قایق

بنشینید و کمر خود را صاف نگه دارید. دستان خود را پشت کمر خود روی زمین قرار دهید و فشار دهید و سپس به آرامی پاهای خود را (که از زانو خم هستند) از روی زمین بلند کنید. در این حالت ساق پای شما با زمین موازی خواهند بود. حالا سعی کنید با حفظ تعادل در ناحیه لگن، دستان خود را از روی زمین بردارید و آن‌هارا به طرف جلو و به سمت ساق پا بکشید. سعی کنید کمر خود را صاف نگه دارید.

حرکت قفل پا

به پشت بخوابید و پاهای خود را دراز کنید. عضلات پای چپ خود را منقبض کنید و سعی کنید که پشت ران شما کاملا با زمین در تماس باشد. زانوی راست خود را خم کنید و انرا به طرف قفسه سینه بکشید. دستان خود را دور ساق پای خود و در زیر زانو قفل کنید. حالا سر و گردن و شانه‌های خود را از روی زمین بلند کنید و سعی کنید نوک بینی خود را به سمت زانوی راست نزدیک کنید. این حالت را برای چند ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی سر و شانه‌ی خود را پایین بیاورید و پای خود راپایین بیاورید. این حرکت را تا سه بار برای پای راست و سه بار برای پای چپ، تکرار کنید.

خم کردن زانو و مچ

به پشت دراز بکشید و یکی از زانوهای خود را به طرف قفسه سینه خم کنید و با دست خود پشت زانوی خود را بگیرید. به آرامی مچ پای خود را به یک سمت خم بچرخانید و سپس در سمت دیگر بچرخانید. همین حرکت را برای پای دیگر نیز انجام دهید. توجه کنید که در حین تمرین عضلات شما کاملا درگیر باشند و ران پا یا مچ پای شما حالت آویزان وشل نداشته باشند. از آنجایی که در این حرکت پای خود را بلند می‌کنید و عضلات خود را درگیر می‌کنید، فشار از روی رگ‌ها برداشته می‌شود و از رف دیگر عضلات پا تقویت می‌شوند. این حرکت را روزی یک بار انجام دهید.

بالا آوردن کف پا

در صورتی که برای مدت زمان طولانی می‌نشینید، این حرکت برای تمرین دادن عضلات پایینی پاهایتان بسیار عالی است. پنجه‌ی پای خود را از روی زمین بلند کنید تا تنها نقطه تماس پا با زمین، پاشنه پا باشد. سپس پایتان را پایین بیاورید و این بار پاشنه‌ی پا را از روی زمین بلند کنید تا جایی که تنها نقطه تماس پا با زمین، نوک انگشتانتان باشد. سعی کنید به مرتب در حین کار این حرکت را با پاهای خود انجام دهید.

 


به این پست امتیاز دهید.
تمرین و ورزش‌هایی برای درمان واریس
4.29 از 17 رای