رگ های بنفش، آبی و قرمز واریس

رگ‌های عنکبوتی به رگ‌های ریز قرمز، آبی یا بنفش نخ مانند گفته می‌شود که در نزدیکی سطح پوست قرار داشته و ظاهری شبیه به تار عنکبوت دارند. این رگ‌های گشاد شده و قابل‌ رؤیت از زیر پوست، به دلیل فشار آمدن به عروق ایجاد شده و ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن از جمله صورت ایجاد شوند ولی بیشتر در نقاطی چون ران‌ها، ساق پا، مچ پا و یا باسن دیده می‌شوند.

نکته‌ی مثبت در مورد رگ‌های عنکبوتی این است که در صورت زود تشخیص داده شدن این عارضه توسط متخصص واریس، درمان آن معمولاً غیرتهاجمی و کارآمد است. متخصصین ما در کلینیک واریس دکتر کریمی، بهترین روش درمانی که معمولاً اسکلروتراپی و لیزر درمانی است را به بیماران توصیه می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رگ‌های آبی، بنفش واریس و یا تعیین وقت قبلی در کلینیک واریس دکتر کریمی می‌توانید با شماره‌های 02122254520 - 02122254144  تماس حاصل فرمایید.

چرا رگ‌های عنکبوتی به رنگ‌های آبی و بنفش دیده می‌شوند؟


ممکن است تعجب کنید که چرا این رگ‌ها با وجود قرمز بودن خون درونشان به رنگ‌های آبی و بنفش دیده می‌شوند. رنگ آبی و بنفش این رگ‌ها به بازتاب نور از سطح پوست باز می‌گردد. از آنجایی‌که این رگ‌ها در نقاط مختلف بدن در عمق‌های متفاوتی قرار گرفته‌اند، رنگ آن‌ها در نواحی مختلف بدن متفاوت خواهد بود. این امر می‌تواند علت قرمز دیده شدن عروق در برخی از رنگ پوست‌ها و آبی دیده شدن آن‌ها در برخی از رنگ پوست‌های دیگر را توضیح دهد.

علائم


رگ‌های بنفش، آبی و قرمز، اصلی‌ترین علامت بیماری ریفلاکس وریدی است. این رگ‌های کوچک در زیر پوست در هم تنیده شده و ظاهری به شکل تار عنکبوت یا شاخه‌های درخت دارند. گرفتگی شبانه‌ی عضلات، تورم و یا ناراحتی در ناحیه‌ی آسیب دیده در برخی از موارد بیماری دیده می‌شوند. در برخی از موارد دیگر، ممکن است فرد احساس ناراحتی نکند ولی وجود رگ‌های آبی، قرمز و بنفش در زیر پوست می‌توانند نگران‌کننده باشند.

تشخیص


رگ‌های کوچک آبی و قرمز در زیر پوست تنها علائم فیزیکی خفیفی را ایجاد می‌کنند ولی برخی از پزشکان با دیدن رگ‌های عنکبوتی، قبل از تجویز روش درمانی، اقدام به انجام آزمایشات اولتراسوند به‌ منظور تشخیص شدت عارضه و مشکلات پیش‌زمینه‌ی آن می‌کنند. برای رگ‌های عنکبوتی که پس از درمان با شدت بیشتری عود می‌کنند، توصیه می‌شود تا روش داپلکس داپلر عروقی  برای تشخیص ریفلاکس در عروق صافن بزرگ و کوچک انجام شود.

درمان


اسکلروتراپی

 

اسکلروتراپی دهه‌هاست که به‌ منظور از بین بردن رگ‌های عنکبوتی قرمز، آبی و بنفش در سطح پوست مورد استفاده قرار گرفته و قدیمی‌ترین و رایج‌ترین روش درمانی مورد استفاده برای این عارضه‌هاست. در این روش، محلول مخصوصی به شکل مستقیم به درون این رگ‌ها تزریق می‌شود. این محلول باعث آسیب دیدن دیواره‌ی رگ‌ها، التهاب آن‌ها و در آخر چسبیدن دیواره‌ها به یکدیگر می‌شود. با گذشت زمان، رگ‌های خونی بسته شده که استفاده‌ای ندارند، تخریب شده و توسط بدن جذب می‌شوند. اسکلروتراپی معمولاً برای درمان رگ‌های عنکبوتی در ناحیه‌ی صورت توصیه نمی‌شود ولی استفاده از این روش در ناحیه‌ی پا رایج است.

لیزر درمانی

با اینکه روش اسکلروتراپی رواج بیشتری دارد ولی رگ‌های عنکبوتی کوچک‌تر و قرمزتر نسبت به لیزر درمانی پاسخ بهتری نشان می‌دهند چرا که تزریق مستقیم ماده به درون این رگ‌ها دشوار است. در روش لیزر درمانی از یک پرتو متمرکز نور استفاده می‌شود. می‌توان با تنظیم طول‌موج این نور، هدف لیزر را بر روی رنگ‌دانه‌های عروق، آب درون رگ‌ها و یا دیواره‌ی آن‌ها تنظیم کرد. سپس، اشعه‌ی لیزر با تولید گرما باعث تخریب رگ خونی خواهد شد. اشعه‌ی لیزر متمرکز بوده و به پوست و بافت‌های اطراف محل درمان آسیبی وارد نمی‌کند. معمولاً در طی 4 تا 6 هفته، رگ خونی توسط بدن جذب شده و با از بین رفتن آن، جریان خونی از مسیری جایگزین عبور خواهد کرد. لیزر درمانی را می‌توان در طول‌موج‌های مناسب مختلفی استفاده کرد.

نور شدید تکانه‌ای

در این روش برای از بین بردن رگ‌های کوچک بنفش، آبی و قرمز از نور شدید تکانه‌ای (چندین طول‌موج به‌صورت هم‌زمان) استفاده می‌شود تا رگ‌های کوچک آسیب دیده که شامل رگ‌های عنکبوتی نیز می‌باشند نابود شوند. این روش درمانی زمانی که روش‌های اسکلروتراپی و لیزر درمانی پاسخگو نباشند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش درمانی بسته به تعداد و اندازه‌ی ضایعه‌ها، به انجام دو تا چهار جلسه‌ی درمانی نیاز دارد. این روش در صورتی‌که پوست شما لکه‌های قهوه‌ای آفتاب‌سوخته دارد می‌تواند بیشترین استفاده را داشته باشد. این روش معمولاً به‌ عنوان جایگزین لیزر درمانی در از بین بردن رگ‌های عنکبوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر روش درمانی مورد استفاده، هدف مخصوص به خود را دارد.

بستن رگ و بریدن آن

رگ‌های کوچک آبی، قرمز و بنفش تقریباً هیچ‌گاه تحت عمل جراحی قرار نمی‌گیرند. این روش درمانی برای رگ‌های بزرگ‌تر که به واریس مبتلا شده‌اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از درمان چه اتفاقی می‌افتد؟

همه‌ی روش‌های درمانی ذکر شده، معمولاً بسته به تعداد رگ‌های مورد درمان، کمتر از نیم ساعت زمان می‌برند. پس از درمان، متخصص واریس احتمالاً شما را تشویق خواهد کرد تا راه بروید و به فعالیت‌های روزمره‌ی خود بپردازید. البته باید به مدت چند روز از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید پرهیز کنید. همچنین ممکن است نحوه‌ی استفاده از جوراب مخصوص واریس و یا دیگر وسایل فشار دهنده‌ی محل درمان به شما آموزش داده شود تا برای مدت کوتاهی پس از درمان از آن‌ها استفاده کنید.

پیشگیری


پیشگیری از ایجاد رگ‌های کوچک آبی، قرمز و بنفش زمانی که عوامل خطر ایجادکننده‌ی آن‌ها شناخته شده باشند آسان‌تر می‌شود.

  • ورزش: پیاده‌روی منظم و دیگر فعالیت‌های شبیه به آن باعث به کار افتادن عضلات ساق شده که منجر به پمپ شدن خون به خارج از پا و برداشته شدن فشار از روی عروق خونی می‌شود. این فعالیت‌ها برای پیشگیری از ایجاد رگ‌های عنکبوتی ضروری‌اند. به‌ علاوه، حفظ حجم عضلانی مناسب می‌تواند به گردش خون کمک کرده و در کنترل وزن نیز مؤثر باشد.
  • کنترل وزن: حفظ وزن مناسب با استفاده از رژیم‌های غذایی سالم و ورزش کردن می‌تواند باعث کاهش فشار خون و برداشته شدن فشار از روی رگ‌های خونی شود.
  • بالا بردن پاها: بالا نگه‌داشتن پاها در وضعیت مناسب به هنگام استراحت کردن (بالاتر بودن پاها از سطح قلب) می‌تواند به گردش خون در سیاهرگ‌ها کمک کرده و باعث کاهش فشار وارده به عروق خونی و تخلیه‌ی بهتر خون از پاها شود.
  • پرهیز از نشستن یا ایستادن طولانی‌مدت: اگر باید برای مدت‌زمان‌های طولانی بنشینید و یا بایستید، به‌طور منظم راه بروید و یا پاهای خود را ساعتی 10 تا 20 مرتبه خم و راست کنید.

به این پست امتیاز دهید.
رگ های بنفش، آبی و قرمز واریس
4.5 از 6 رای