انواع واریس خفیف و شدید پاو بدن(طنابی و شاخه ای)

بیماری واریس و رگ‌های عنکبوتی ممکن است به شکل‌های مختلفی نمایان شود، اما در اغلب موارد به صورت رگ‌هایی ورم‌کرده و بیرون‌زده از زیر پوست که چرخیده شده و رنگ تیره دارند، دیده می‌شود که این رگ‌ها گاها باعث بروز درد و ناراحتی نیز می‌شوند. متخصص عروق بیماری واریس را به سرعت و به‌سادگی و با اطمینان تشخیص می‌دهد. روش‌های درمانی مختلفی برای درمان رگ‌های واریسی وجود دارد که به نحو بسیار مؤثری علائم ناشی از واریس را برطرف می‌کنند و نواحی دارای رگ‌های واریسی را درمان می‌کنند. بر خلاف آنچه که اغلب مبتلایان به واریس تصور می‌کنند، درمان‌های واریس امروزه بسیار سریع، بدون درد و مؤثر هستند  و نیازی به گذراندن دوره‌های بهبودی بلندمدت نیز ندارند.

بیماری واریس به شکل‌های مختلفی ممکن است در پاها، دست و صورت ایجاد شود. کلینیک واریس دکتر کریمی یک مرکز کامل مجهز و تخصصی برای درمان انواع واریس و رگ‌های عنکبوتی است. متخصصین ما وضعیت شما را بررسی می‌کنند و بر اساس نوع و شدت بیماری واریس شما، روش درمانی که برای شما مناسب است را انتخاب می‌کنند تا بتوانید این رگ‌های کبود و متورم را کاملاً از بین ببرید. اگر در مورد انواع واریس سؤالی دارید و یا در صورت تمایل به رزرو نوبت در کلینیک واریس دکتر کریمی می‌توانید با شماره‌های 02122254520 - 02122254144 تماس حاصل فرمایید.

انواع رگ‌های واریسی


واریس ورید صافن بزرگ

رگ‌های موجود در پاها شامل رگ‌های عمقی و رگ‌های زیرپوستی می‌شوند و قسمت اعظمی از خونی که از پاها به قلب بازمی‌گردد از طریق رگ‌های عمقی منتقل می‌شود. بیماری واریس در رگ‌های زیرپوستی پا ایجاد می‌شود که تنها 10 درصد از جریان خون در پاها را پشتیبانی می‌کنند. یکی از رگ‌هایی که اغلب دچار واریس می‌شود، ورید صافن بزرگ نام دارد. صافن بزرگ رگی است که از داخل مچ پا بالا می‌رود و به ورید فمورال در ناحیه کشاله ران متصل می‌شود. رگ‌های واریسی که بر روی انشعاب‌ها یا شاخه‌ی اصلی ورید صافن ایجاد می‌شوند، واریس ورید صافن نام دارند. نواحی که بیش از همه دچار واریس ورید صافن بزرگ می‌شوند عبارتند از: ساق پاها، قسمت بیرونی ران‌ها و پشت ران‌ها.

واریس ورید صافن کوچک

واریس ورید صافن کوچک معملا در کنار واریس ورید صافن بزرگ دیده می‌شود. ورید صافن کوچک از قسمت بیرونی تاندون آشیل شروع می‌شود و به ورید عمقی که در پشت زانو قرار دارد متصل می‌شود. نواحی که دچار این نوع واریس می‌شوند عبارتند از پشت زانو و پشت مچ پا.

واریس شاخه‌ای

واریس شاخه‌ای به صورت رگ‌های تکه‌تکه‌ی برآمده و بزرگ است که از ورید صافن اصلی بزرگ منشعب شده‌اند. واریس شاخه‌ای اغلب در زیر زانو و گاهی به صورت تکی دیده می‌شود. خصوصیت این نوع واریس این است که نسبت به واریس ورید صافن باریک‌تر است.

واریس مشبک و عنکبوتی

واریس مشبک به صورت بیرون‌زدگی رگ‌های بسیار ریز زیرپوستی در ناحیه‌ای به اندازه 2 تا 3 میلی‌متر است که رگ‌ها در این ناحیه به صورت یک توری پخش شده‌اند. واریس عنکبوتی نیز مویرگ‌های اتساع یافته‌ای هستند که از رگ‌های مشبک باریک‌تر هستند و ناحیه‌ای به شعاع کمتر از 1 میلی‌متر قرار دارند. این مویرگ‌ها درست در زیر پوست هستند. واریس عنکبوتی مانند واریس ورید صافن برآمده نیست. واریس عنکبوتی در میان زنان بیشترین شیوع را دارد و ممکن است در هر قسمتی از پا ایجاد شود، اما معمولاً در داخل زانو و خارج ران دیده می‌شود.

واریس متوسط

بیماری واریس با شدت متوسط کاملاً نمایان و قابل‌رؤیت است. اندازه‌ی این رگ‌ها بزرگ است، در زیر پوست برآمده شده‌اند و معمولاً رنگ آن‌ها کبود است. رگ‌های واریسی با شدت متوسط ممکن است در ابتدا تنها از لحاظ زیبایی برای بیمار ایجاد نگرانی کنند، اما در صورتی که برای درمان آن اقدام نشود ممکن است مشکلات جدی‌تری ایجاد شود. در این مرحله لازم است که آزمایش مخصوص واریس انجام شود تا تعیین شود که مشکل واریس بر اثر بیماری وریدی مزمن است یا خیر. این بیماری علائم بسیار دیگری به همراه دارد و می‌تواند مشکلات جدی‌تری برای سلامتی فرد ایجاد کند. رگ واریسی با شدت متوسط  نمی‌تواند به نحو موثری خون را به جریان بیندازد و خون در رگ‌ها جمع شده و به سمت قلب نمی‌رود و بنابراین بدن از یک جریان جایگزین در اطراف رگ‌های واریسی استفاده می‌کند. درمان واریس متوسط با روش‌های پیشرفته‌ی درمانی شامل لیزر و اسکلروتراپی با هدایت اولتراسوند می‌شود که این روش گردش خون موثر در پا را بازیابی می‌کنند و سلامت عمومی بیمار را بهبود می‌دهند.

واریس شدید

در صورتی که رگ‌های واریسی درمان نشوند، می‌توانند عوارض جدی ایجاد کنند که سلامتی شما را به خطر می‌اندازند و علاوه بر این، ظاهر این رگ‌ها نیز ناخوشایند است. بیماری مزمن عروقی یکی عوارض شایع بیماری واریس در مرحله‌ی پیشرفته است که مورد درمان قرار نگرفته.

بیماری مزمن عروقی موجب مشکلات بسیاری از جمله ضخیم شدن بافت و پوست، زخم پوستی، تغییر رنگ پوست و تورم شدید می‌شود. در این مرحله نیز انجام درمان‌های مخصوص رگ‌های واریسی می‌تواند مؤثر باشد اما به احتمال زیاد لازم است که جلسات درمانی تکرار شوند و بیمار مراقبت‌ها و درمان‌های لازم برای مشکلات دیگری که به وجود آمده‌اند را انجام دهد. واریس شدید پا هرگز نباید نادیده گرفته شود و لازم است که معاینات تشخیصی آن توسط متخصص عروق انجام شود تا بهترین و مؤثرترین روش درمان را برای شما تجویز کند.

واریس مرتبط با بارداری

بارداری موجب می‌شود که بدن مادر، خون بیشتری تولید کند که این موضوع نیز باعث وارد شدن فشار بیشتر به رگ‌های خونی می‌شود. واریس بارداری در پاها  یکی از مواردی است که اکثر خانم‌ها از آن شکایت دارند و اغلب در پاها، اطراف لگن و حتی در ناحیه تناسلی (مهبل) ایجاد می‌شود. بارداری چند قلویی احتمال بروز واریس را افزایش می‌دهد. سندرم احتقان لگن () یکی از بیماری‌های خطرناک برای تمامی زنان است که اغلب برای افرادی ایجاد می‌شود که قبلاً چندقلو باردار بوده‌اند. PCS در ابتدا خود را به صورت .واریس شدید در پاها و لگن نشان می‌دهد اما این رگ‌ها نسبت به واریس معمولی، دردناک‌تر و آزاردهنده‌تر هستند. این درد ممکن است با انجام فعالیت‌های خاص، نزدیک به زمان پریود ماهانه، درزمان مقاربت جنسی یا بعدازآن شدید‌تر شود. سایر علائمی که این بیماری ایجاد می‌کند شامل نفخ و بی‌اختیاری ادرار می‌شود.

انجام درمان‌های مربوط به واریس در رفع علائم ناشی از واریس بارداری و سندرم احتقان لگن بسیار مؤثر و نتیجه‌بخش است. انجام اسکلروتراپی با هدایت اولتراسوند خصوصاً برای واریس بارداری بسیار مؤثر است و انجام سایر درمان‌ها نیز حداقل این اطمینان را می‌دهد که حتی اگر رگ‌های واریسی مجدداً بازگشت کنند موجب درد و ناراحتی موقتی و بسیار کم می‌شوند.

به‌جز موضوع بارداری، زنان به طور کلی بیشتر از مردان در معرض بروز بیماری واریس هستند. داشتن سابقه‌ی خانوادگی نیز در ابتلا به واریس مؤثر است. در صورت داشتن هر مشکل یا علائم مشکوک باید به متخصص واریس مراجعه کنید تا مطمئن شوید که این مشکل کوچک در آینده به مشکل بزرگ و چالش‌برانگیزی تبدیل نمی‌شود.


به این پست امتیاز دهید.
انواع واریس خفیف و شدید پاو بدن(طنابی و شاخه ای)
3.67 از 3 رای