گرفتگی عضلات ران و ساق پا در شب بر اثر واریس

گرفتگی عضلات پا ممکن است در هر زمانی رخ دهد اما این مشکل عموما در شب‌ها پیش می‌آید. برخی از افراد ممکن است با احساس دردی تیر کشنده بر اثر گرفتگی عضلات پا، از خواب آرام بیدار شوند. هرچند ممکن است گرفتگی عضلات پا به خودی خود رخ دهد اما در مواردی نیز بر اثر مشکل یا بیماری زمینه‌ای دیگری می‌باشد که یکی از این موارد رگ‌های واریسی است.

در صورتی که در طول روز یا شب به گرفتگی عضلات پا دچار می‌شوید و فکر می‌کنید که ممکن است این موضوع به واریس پای شما مربوط باشد، می‌توانید همین امروز یک وقت قبلی جهت مشاوره با متخصصین ما تعیین کنید تا در مورد مشکل خود و روش‌های مختلف درمان آن اطلاع کسب کنید. متخصصین ما در کلینیک واریس دکتر کریمی وضعیت شما را ارزیابی و معاینه می‌کنند تا به علت اصلی و زمینه‌ای گرفتگی عضلات پا پی ببرند. در صورتی که گرفتگی عضلات را شما ناشی از واریس باشد، چند روش درمانی مختلف برای از میان برداشتن این مشکل وجود دارد. برخی از موثرترین این روش‌ها عبارتند از: لیزر، اسکلروتراپی، رادیوفرکوئنسی و جراحی . با درمان کردن علت اصلی و زمینه‌ای، گرفتگی عضلات پا نیز برطرف می‌شود.برای دریافت مشاوره و مطرح کردن سوالات خود در خصوص گرفتگی عضلات  پا بر اثر واریس یا رزرو نوبت در کلینیک واریس دکترکریمی میتوانید با شماره‌های 02122254520 - 02122254144 تماس حاصل فرمایید.

واریس چگونه موجب گرفتگی عضلات پا می‌شود؟


گرفتگی عضلات پا در شب یا در هنگام استراحت، تقریبا در تمامی موارد به نارسایی عروقی مزمن و واریس مربوط می‌شود. منظور از گرفتگی عضلات پا، انقباض عضلات ساق و سایر عضلات اطراف آن به طور غیر ارادی است. درد ناشی از گرفتگی عضلات پا معمولا به صورت دردی تیز توصیف می‌شود که بین چند ثانیه تا چند دقیقه ادامه دارد. درد کلی پا نیز ممکن است تا چندین ساعت پس از گرفتگی عضلات پا ادامه داشته باشد. گرفتگی عضلات پا ناشی از گردش خون به شکل نامناسب و جمع شدن خون در پاها بر اثر وجود رگ‌های واریسی است. در نواحی که گردش خون مناسب نیست، اکسیژن و مواد غذایی به عضلات نمی رسد و اسید لاکتیک در عضله تجمع پیدا می‌کند که این موضوع باعث انقباض و گرفتگی عضله می‌شود.

علائم


زمانی که شما دچار گرفتگی عضلات پا می‌شوید، یکی از عضلات پا (معمولا ساق پا یا همسترینگ) منقبض می‌شود که این انقباض غیرارادی است و موجب می‌شود که شخص دردی تیز و تیرکشنده را در عضله‌ی خود حس کند. در برخی از موارد، می‌اتوان گرفتگی عضله را به صورت برآمدگی در عضله‌ی مورد نظر مشاهده کرد. بعد از شل شدن عضله، ممکن است همچنان ناحیه مورد نظر دردناک و به لمس کردن حساس باشد. بسته به شدت گرفتگی عضله، این درد ممکن است چند ثانیه  باشد یا تا چند دقیقه ادامه پیدا کند.

عوامل خطر


زنان بالای 50 سال و افرادی که مدت زمان‌های طولانی روی پای خود می‌ایستند، بیش از دیگران در معرض ابتلا به واریس هستند. داشتن سابقه‌ی خانوادگی در ابتلا به بیماری واریس ، چاقی و یا داشتن سبک زندگی کم تحرک نیز می‌تواند ریسک ابتلا به واریس را افزایش دهد. در صورتی که شما باردار باشید، احتمال آنکه به واریس دچار شوید (خصوصا در ماه‌های آخر بارداری) زیاد است.

درمان


برای تسکین فوری  درد پا، می‌توانید به آرامی و با ملایمت پای خود را کشش دهید و عضله مورد نظر را ماساژ دهید. پوشیدن جوراب‌های فشاری مخصوص واریس یا چندین بار بالا گرفتن پا در طول روز و هربار به مدت 15 تا 30 دقیقه برای برخی از بیماران تجویز می‌شود تا از تجمع خون در پا جلوگیری شده و به گردش خون در پا کمک شود.

ورزش کردن در هنگام گرفتگی عضلات پا

زمانی که یکی از عضلات پای شما دچار گرفتگی می‌شود، آن را کشش دهید و سپس به آرامی ماساژ دهید. برای مثال در صورتی که عضله ساق پای شما گرفته است:

  • پایی که دچار گرفتگی شده است را صاف کنید و پاشنه‌ی پا را روی زمین قرار داده و با خم کردن مچ پا، نوک انگشتانتان به سمت بالا باشد.
  • تا چند دقیقه روی پاشنه‌ی پای خود راه بروید.

در صورتی که گرفتگی عضلات پای شما ناشی از واریس است، باید مشکل واریس در ابتدا حل شود. چندین روش کم-تهاجمی اما بسیار موثر برای درمان واریس وجود دارد، از جمله لیزر اندوونوس یا سوزاندن رگ با رادیوفرکوئنسی، فلبکتومی متحرک  و اسکلروتراپی با گاید سونو (با کمک تصاویر اولتراسوند).

لیزردرمانی

لیزر به زبا ساده، یک اشعه‌ی بسیار متمرکز شده‌ی نوری است. لیزر‌های مورد استفاده در پزشکی، این نور را با دقت زیادی به سمت بافت هدف می‌تابانند تا بافت‌های اطراف بافت مورد نظر تحت تاثیر قرار نگیرند. برای درمان واریس، یک فیبر نوری بسیار باریک در داخل رگ واریسی مورد نظر قرار داده می‌شود و سپس از طریق این فیبر نوری، اشعه‌ی لسزر با میزان انرژی مناسب به دیواره‌ی رگ تابانده می‌شود. بر اثر عکس العمل رگ به تابش لیزر، بافت لتساع یافته‌ی رگ، جمع می‌شود و رگ مورد نظر بسته می‌شود. رگ‌هایی که با این روش بسته می‌شوند، همگی رگ‌های زیر پوستی و سطحی هستند که تنها مسئول 5 دصد از جریان خون پا هستند و با بسته شدن انها خون به طور خودکار از رگ‌های دیگری جریان پیدا می‌کند.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی یا تزریق در رگ واریسی روشی است که برای بهبود ظاهر ناخوشایند رگ‌های واریسی طراحی شده است. در این روش محلولی  به نام اسکلروزانت در درون رگ تزریق می‌شود که این ماده موجب صدمه دیدن دیواره‌ی داخلی رگ می‌شود و خون در داخل رگ لخته می‌شود. بدین ترتیب با گذشت مدت زمانی ، بدن شما رگ را از بین می‌برد و رگ واریسی  ناپدید می‌شود.

اسکلروتراپی فومی

اسکلروتراپی فومی (اسکلروتراپی) روشی تغییر یافته و پیشرفته‌تر از روش اسکلروتراپی معمول است که در آن از ماده‌ی اسلروزانت استاندارد که با هوا یا دی اکشید کربن مخلوط شده است، استفاده می‌شود. ترکیب ماده‌ی اسکلروزانت و هوا یا دی اکسید کربن، تشکیل ماده‌ای کفی یا فوم را می‌دهد و سپس این فوم درون رگ تزریق می‌شود. با استفاده از فوم، تاثیر روش اسکلروتراپی، خصوصا برای رگ‌های بزرگتر، دوچندان می‌شود.

انجام اسکلروتراپی فومی تحت گاید سونو نیز روش پیشرفته‌تری است که در آن  تزریق درون رگ با استفاده از تصاویر اولتراسوند (سونو)  انجام می‌شود. پروب مخصوص اولتراسوند می‌تواند وارد شدن سوزن در رگ را در تصاویر نشان بدهد و بدین ترتیب پزشک می‌تواند مطمئن باشد  که سر سوزن در داخل رگ قرار گرفته است و دقیقا در جای مناسب و مورد نظر قرار دارد.

رادیوفرکوئنسی

در روش رادیوفرکوئنسی از جریان الکتریکی با فرکانس بالا برای ایجاد گرما و سوزاندن رگ و بافت‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود. آر اف (رادیوفرکوئنسی) یک روش درمانی سرپایی است. در ابتدا داروی بیحسی موضعی به محل مورد نظر زده می‌شود و سپس با کمک تصاویر اولتراسوند یک کاتتر  مخصوص وارد رگ می‌شود و بافت‌های مورد نظر به طور هدفمند سوزانده می‌شوند. زمانی که انرژی رادیوفرکوئنسی به داخل بافت رگ منتقل می‌شود، ایجاد گرما می‌کند و در نتیجه درون رگ، بافت زخم (مانند جای سوختگی) تشکیل می‌شود که این حالت موجب بسته شدن رگ می‌شود.

جراحی

در صورتی که روش‌های نوین و کم-تهاجمی برای درمان رگ‌های واریسی موثر نباشد، شما به انجام جراحی واریس به روش معمول نیاز دارید. تکنیکی که بیش از همه برای انجام جراحی به کار می‌رود، تکنیک انسداد و قطع عروق است. این کار معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود . در این جراحی، پزشک رگ واریسی را مسدود می‌کند تا جریان خون در رگ متوقف شود و سپس رگ را بیرون می‌کشد. همچنین ممکن است جراح از تکنیک فلبکتومی استفاده کند که در آن از قلاب‌هایی برای بیرون کشیدن رگ استفاده می‌شود. این قلاب‌ها از طریق برش‌های بسیار کوچک در پا، وارد پا شده و به رگ‌ها دسترسی پیدا می‌کنند.


به این پست امتیاز دهید.
گرفتگی عضلات ران و ساق پا در شب بر اثر واریس
4 از 2 رای